W dniach 27 kwietnia – 1 maja 2024 roku przedstawiciele Fundacji Ponad Granicami i współpracujący z Fundacją psycholodzy odbyli wizytę przygotowawczą do Włoch (Florencja, Piza), mającą na celu zaplanowanie nadchodzącej wizyty studyjnej i Symulation Games w lutym 2025 roku.
Głównym celem wizyty było dopracowanie szczegółów programu wizyty studyjnej, skompletowanie materiałów do audiobooka oraz opracowanie tematów e–learningu (zadania w ramach realizacji Projektu) .
W ramach przygotowań, zespół Fundacji spotkał się z przedstawicielami straży pożarnej we Włoszech, z włoskimi psychologami, a także z ekspertami z tematyki Burnout w służbach pożarniczych. Zwiedzano ponadto lokalne jednostki straży pożarnej oraz instytucje działających na rzecz zdrowia psychicznego strażaków.
Wizyta rozpoczęła się od przyjazdu do Florencji i powitania delegacji polskiej przez Panią Komendant Dott. Marisę Cesario (Komendant Komendy Wojewódzkiej PSP we Florencji). Na spotkaniu omówiono aspekty współpracy w ramach realizowanego Projektu, a także cele i oczekiwania związane z nadchodzącą wizytą studyjną oraz wstępny harmonogram działań. Spotkanie zakończyło się pełnym sukcesem. Zainteresowane strony podkreśliły ich zaangażowanie w Projekt, wagę tematyki i potrzebę promowania zdrowia psychicznego wśród braci strażackiej.
Następnie psycholodzy przeprowadzili wywiad rzeka z ekspertem Panem Maurizio Malecim. To były Dowódca najstarszej we Florencji JRG , odpowiedzialny za komunikację w sytuacjach kryzysowych (relacje z mediami) dla Komendy Wojewódzkiej PSP w Toskanii, kierownik techniczny komunikacji w sytuacjach kryzysowych dla Komendy Głównej Straży Pożarnej w Rzymie (dokumentacja fotograficzna, wideo, edycja wideo, transmisje na żywo przez satelitę). Twórca innowacyjnych kursów pierwszej pomocy dla strażaków (CPR, AED, urazowe, pediatryczne), wykwalifikowany w zakresie interwencji USAR i CBRN, konsultant
agencji OPCW ONZ. Nauczyciel akademicki w Wyższej Szkole Administracji Publicznej w Rzymie. Instruktor resuscytacji krążeniowo-oddechowej, AED i urazów. Obecnie wiceprezes sekcji ANVVF we Florencji, wykładowca na kursach z zakresu bezpieczeństwa pożarowego, komunikacji, CPR + AED, dziennikarz, Cavaliere della Rebubblica, instruktor jazdy pojazdami 4×4 w środowisku pracy. Człowiek oddany sercem i dusza straży pożarnej!
Kolejny dzień wizyty był również intensywny i pełen spotkań. Rozpoczął się od wizyty w jednostce straży pożarnej w Pizie. I tu delegacja został przyjęta przez Komendanta PSP w Pizie, Pana Nocole Ciannelli.
Na spotkaniu przedstawiono programy wsparcia psychologicznego dla strażaków oraz
zaprezentowano nowoczesne metody radzenia sobie ze stresem i wypaleniem zawodowym. W godzinach popołudniowych odbyło się spotkanie z psychologami pracującymi ze strażakami, podczas którego dyskutowano o najlepszych praktykach i metodach wsparcia. Również w Pizie psycholodzy kontynuowali wywiad rzekę ze strażakami i specjalistami z dziedziny Burnout.
Przeprowadzono wywiad z Panem Paolo Bernadinim – strażakiem i psychologiem w jednej osobie/Absolwentem Uniwersytetu we Florencji – Wydziału Psychologii. Członek Associazione Nazionale Vigili del Fuoco Corpo Nazionale w Pizie. Autor wielu publikacji o tematyce wsparcia psychologicznego w służbach ratowniczych straży pożarnej. Niestrudzony w udzielaniu pomocy psychologicznej kolegom strażakom, pomaga im radzić sobie ze stresem zawodowym, traumą po trudnych akcjach ratunkowych oraz problemami osobistymi, które mogą wpływać na ich pracę. Prowadzi szkolenia dla strażaków z zakresu radzenia sobie ze stresem, technik relaksacyjnych oraz rozpoznawania symptomów wypalenia zawodowego. Udziela porad i konsultacji zarówno w formie indywidualnej, jak i grupowej, pomagając w radzeniu sobie z emocjami i traumą, specjalista w działaniach ratunkowych i gaśniczych.
Kolejnym rozmówca był Simone Vegni. Strażak ratownik z wieloletnim doświadczeniem, członek grupy poszukiwawczo ratowniczej USAR, uczestniczący w działaniach ratowniczych po trzęsieniu ziemi na terenie Turcji. Ukończył liczne kursy z zakresu ratownictwa technicznego, medycznego oraz poszukiwawczo-ratowniczego, w tym zaawansowane szkolenia z obsługi sprzętu ratowniczego i interwencji kryzysowej.
W dalszej części wizyty wspólnie ustalono szczegółowy plan działań na luty 2025, w tym program Symulation Games na poligonie w Pizie (poligon z symulatorami trzęsienia ziemi). Jeden z ważniejszych symulatorów w Europie, gdzie strażacy po przeszkoleniu otrzymują certyfikat Insarag/International Search and Rescue Advisory Group, nadawany przez ONZ. Jest to szkolenie bardzo ukierunkowane, które umożliwia wykorzystanie najnowszych technologii w zakresie ratownictwa poszukiwawczego: kamer wideo, kamer termowizyjnych, geofonów, mikrokamer do obserwacji wnętrza pęknięć. Poligon wyposażony jest także w specjalny sprzęt i podpory do bezpiecznego przemieszczania ładunków i gruzu podczas akcji poszukiwawczo-ratowniczych. Certyfikat ma charakter międzynarodowy, co pozwala na przygotowanie strażaków do uczestnictwa w akcjach i scenariuszach katastroficznych na misjach zagranicznych.
Podczas spotkania w Italii omówiono także tematy warsztatów, prelekcji oraz wizyt w lokalnych jednostkach straży pożarnej w lutym 2025 roku. Ponadto omówiono logistykę oraz kwestie organizacyjne, propozycje do bloku kulturowego, transport i zakwaterowanie dla uczestników wizyty studyjnej.
Przebieg i podjęte działania przebiegły pomyślnie, a Fundacja Ponad Granicami stara się dobrze przygotować do realizacji ambitnego programu. Dzięki temu wydarzeniu FPG będzie mogła wprowadzić nowe, skuteczne rozwiązania w zakresie zapobiegania wypaleniu zawodowemu w straży pożarnej. Strażacy zaangażowani w działania, dzięki swojej wiedzy, doświadczeniu i zaangażowaniu, stają się wzorem do naśladowania dla młodszych pokoleń ratowników. Ich postawa inspiruje innych do podjęcia kariery w pożarnictwie oraz do działania z podobnym poświęceniem i oddaniem. Strażacy ci pokazują, że bycie strażakiem to nie tylko zawód, ale również misja i powołanie. Podjęte działania FPG przyczyniają się do zwiększenia świadomości problemu Burnout i promowania najlepszych praktyk w zakresie jego zapobiegania. Ponadto Inicjowane kampanie społeczne mają na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat problemu wypalenia zawodowego w straży pożarnej oraz promowanie zdrowego stylu życia wśród strażaków. Tym samym pomagają zmniejszyć ryzyko wypalenia zawodowego, zwiększyć efektywność działań ratowniczych oraz promować kulturę wsparcia i zrozumienia w środowisku strażackim.
To wszystko realizowane jest na arenie międzynarodowej, zacieśniając współpracę międzynarodową z Partnerami formalnymi, nieformalnymi, jak i wszystkimi uczestnikami Projektu.