Aplikacja „Stress first aid”

W ramach Projektu Stress-Resistants. Preventing professional burnout of Firefighters, z programu Erasmus Plus, współfinansowanego przez Unię Europejską, powstała aplikacja mobilna „Stress first aid”  mająca na celu poszerzenie świadomości o wypaleniu zawodowym wśród młodych adeptów sztuki pożarniczej, wśród zawodowych służb mundurowych i osób cywilnych.

Stress first aid to innowacyjna metoda kształtowania kompetencji odporności psychicznej wśród wyżej wymienionych grup społecznych, w szczególności przydatna wśród uczniów szkół o profilu pożarniczym. W tym ostatnim przypadku ma na celu przygotowanie ich do wymagającego środowiska pracy zawodowej. Pozwala na rozwijanie ich własnej równowagi emocjonalnej, utrzymania wewnętrznej homeostazy psychicznej. Jest zatem też innowacyjnym narzędziem dydaktycznym dla edukatorów pracujących w ośrodkach szkoleniowych. Przyczyni się zatem do uatrakcyjnienia wykładów i podniesienia ich jakości merytorycznej.  

Stress first aid  to też pierwsza pomoc psychologiczna dla członków służb mundurowych i wszystkich, którzy pomocy psychologicznej potrzebować mogą… Aplikacja pomaga ustabilizować osobę, która znalazła się w trudnej i stresogennej sytuacji, np. strażak Państwowej Straży Pożarnej lub Ochotniczej Straży Pożarnej po ciężkiej i stresującej akcji. Stress first aid pomaga ustalić, czy stan psychiczny osoby wymaga specjalistycznej pomocy psychologicznej czy też wystarczająca będzie samopomoc. Zatem aplikacja pomaga w rozpoznaniu stresu i ukierunkowuje, czy sytuacja wymaga udania się do specjalisty. W aplikacji omówiono  m.in. procedury i  ćwiczenia ułatwiające opanowanie stresu oraz wskazano numery telefoniczne instytucji świadczących telefoniczną doraźną pomoc psychologiczną  w Polsce, Czechach oraz we Włoszech, podany jest tez numer do komunikacji w języku angielskim.

Aplikacja opracowana została przez Fundację Ponad Granicami, jej Partnerów biorących udział w Projekcie, Psychologów mających uprawnienia do pracy w służbach mundurowych, ekspertów, edukatorów, szkoleniowców i nauczycieli zawodu. Ogromny wkład w przedmiotowej sprawie  wnieśli sami strażacy z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Swoje oczekiwania wyrazili również sami uczniowie licznie biorący udział w Projekcie.  Spostrzeżenia wszystkich wymienionych  okazały się bezcenne w tworzeniu Aplikacji mobilnej.  

Get it on Google Play