Jak w poprzednim projekcie, tak i teraz miał miejsce blok kulturowy. Uczestnicy Projektu zwiedzali Gród Kraka, Kopalnię Soli w Wieliczce, a także Muzeum Auschwitz Birkenau. Na poprzednich wyjazdach zwiedzano Florencję, Pizę i Pragę. Tym razem przyszedł czas na królewski Kraków. Miasto o bogatej historii i niezwykłym dziedzictwie kulturowym, przez wieki zachwycało i zachwyca po dziś dzień swoją magią i pięknem. Znany jako perła Polskich Zabytków, Kraków oczarował zwiedzających malowniczymi uliczkami, imponującymi budowlami i niepowtarzalnym klimatem. Zwiedzanie Wawelu przywiodło na myśl historię, która przeplatała losy narodów z Polski, słonecznej Italii i Czech. Opowiedziane legendy i historie dodały zwiedzaniu niepowtarzalnego uroku i tajemniczości.
Na zakończenie pobytu w Krakowie zorganizowano uroczystą kolację wszystkich uczestników i zaproszonych Gości. Przybyli przedstawiciele samorządu terytorialnego z Zielonek i Węgrzc, Komendanci PSP i SA PSP, psychologowie, strażacy, lokalni działacze. Serwowano dania wyśmienitej kuchni polskiej. Koło Gospodyń Wiejskich Przyjaciele Węgrzc czynnie włączyło się w organizację uroczystej kolacji, uświetniając ją wypiekami ciastek i ciasteczek domowej roboty. Najmłodsza grupa zaprezentowała Węgrzeckie stroje ludowe. Panie w strojach ludowych zachwyciły gości prezencją oraz opowieściami o historii ziemi Węgrzeckiej, którą ukochał Wyspiański, polski pisarz i malarz.
Wieczór uświetnił występ zespołu Fermata. Chór damsko – męski wyspecjalizowany w repertuarze klasycznym i sakralnym. Fermata ma na swoim koncie współpracę i występy ze znakomitymi krakowskimi artystami. Dla gości wykonali po mistrzowsku przeboje z lat 20 i 30. Niespodzianką było wykonanie przebojów dla gości z zagranicy: Volare/Toto Cutugno dla Włochów i Malowany Dzbanek Haliny Vondrackowej dla Czechów.
Zachwytom nie było końca!
To wyjątkowe spotkanie Partnerów Projektu w Polsce udowodniło, że wszystkie cele postawione przez organizatorów zostały osiągnięte. Ponownie potwierdzono, że rozwijanie międzynarodowej współpracy otwiera nowe horyzonty, pozwala wypracować nowe narzędzia umożliwiając w ten sposób poznanie różnych perspektyw oraz metod radzenia sobie ze stresem wśród strażaków i ratowników.
W tym projekcie włączono do współpracy lokalne podmioty. Swoje zdolności organizacyjne zademonstrowali strażacy z OSP Węgrzce, działania FPG czynnie wspierały Panie Koła Gospodyń Wiejskich Przyjaciele Węgrzc.
Jednym z Credo Fundacji Ponad Granicami jest, „aby kontynuować misję zbliżania kultur i narodów, prowadzić dialog międzypokoleniowy ponad wszelkimi granicami, aby globalizacja nie pochłonęła naszych korzeni, naszych małych Ojczyzn….”
Ten cel został absolutnie w tym projekcie osiągnięty. Bowiem współpraca międzynarodowa i promocja lokalnych podmiotów są kluczowymi elementami budowania silnych i zrównoważonych społeczeństw. Poprzez budowanie mostów między narodami i promowanie lokalnej tożsamości, społeczności osiągają harmonię między globalizacją a zachowaniem swojej unikalności. Ten rodzaj współpracy międzynarodowej przyczynia się do wzrostu lokalnych podmiotów, wspierając ich rozwój, pozwala wyeksponować ich tożsamość na arenie międzynawowej. W ten sposób współpraca międzynarodowa i promocja lokalnych podmiotów pozwalają razem budować lepszą przyszłość dla wszystkich.