EVALUATION PROJECT

Dobiegła końca realizacja Projektu „Stress-Resistants. Preventing professional burnout of Firefighters” realizowanego z Programu Erasmus Plus, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.

W Projekcie brali udział Strażacy z krajów partnerskich (aktualnie pracujący, jak i emerytowani funkcjonariusze Straży Pożarnej,  młodzi adepci sztuki pożarniczej, uczniowie szkół licealnych, zdobywający pierwsze szlify zawodowe, nauczyciele zawodu, wykładowcy akademiccy, psychologowie mający uprawnienia do wykonywania zawodu psychologa w służbach mundurowych, eksperci z dziedziny Bernout, lekarze.   

Omówiono Bernout z wielu aspektów (psychologicznego, fizycznego, społecznego)  i w szerokiej perspektywie. Wszyscy uczestnicy Projektu dzielili się swoją wiedzą, uwagami,  poruszano rzeczywiste potrzeby strażaków odnośnie ich zdrowia psychicznego i zachowania równowagi psychicznej w trakcie wykonywania ich pracy zawodowej.

Zorganizowano dwa wyjazdy studyjne, połączone z Workshop i Simulation Games (do Włoch i do Czech). Napisano Poradnik Dobrych Praktyk, nakręcono film edukacyjny omawiający wypalanie zawodowe, stworzono Aplikację „Stres First Aid” pozwalającą na ocenę naszego stanu psychicznego, zorganizowano dwie konferencje, na których oprócz wypowiedzi ekspertów, miały miejsce również Testimonial.

Wypracowane rezultaty cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Film został włączony do systemu edukacji nauki zawodu w krajach partnerskich, został wykorzystany w Debrifing’ach dla strażaków wracających z międzynarodowych akcji ratowniczych (trzęsienie Ziemi w Turcji, powódź w Libii) i na tych organizowanych w krajach partnerskich. Poradnik dobrych Praktyk stał się obowiązkową i poczytną lekturą wśród młodzieży uczącej się zawodu strażaka, jak i  strażaków w każdym wieku i na każdym szczeblu ich zawodowej ścieżki. Konferencje, warsztaty, Simulation Games dostarczyły ogromnu wiedzy i cennych wskazówek edukacyjnych dla edukatorów młodych adeptów pożarnictwa. Wiedza posłużyła również nauczycielom akademickim i psychologom zajmującym się zagadnieniom wypalenia zawodowego do stworzenia gamy szkoleń, jak skutecznie budować swoją odporność psychiczną i zapobiegać Bernout.

Wszak „ Morbum evitare quam curare facilitus est”!

Projekt przebiegał z ogromnym zaangażowaniem zawodowym i osobistym wszystkich uczestników, a tematyka cieszyła się ogromnym zainteresowaniem.  Partnerzy formalni podpisali Porozumienie o współpracy stałej, dając podwalinę do dalszej, efektywnej współpracy. Czego efektem jest kolejny , skutecznie napisany Projekt, który zdobył uznanie Narodowej Agencji Erasmus Plus.

Do Projektu dołączyło wielu Partnerów nieformalnych, dążąc do wniesienia ich własnego wkładu merytorycznego do przedsięwzięcia. Powstało wiele sieci współpracy między poszczególnymi Partnerami (formalnymi i nieformalnymi), w tym projekty naukowe.

Wspólne działania przyniosły korzyści wielowymiarowe. Na płaszczyźnie międzynarodowej przyczyniły się pogłębienia wiedzy o zasadach i mechanizmach współpracy międzynarodowej. Każdy z uczestników poszerzył swoją świadomość kulturową. Zwiedzano perły architektury krajów uczestniczących, ich zabytki. Podczas zwiedzania delektowano się lokalną kuchnią i jej specjałami.